katona12013. május 3–5. között került sor az Amerikai Magyar Tanárok Egyesülete/American Hungarian Educators Association éves tudományos konferenciájára, amelynek New Brunswick, pontosabban a Rutgers University adott otthont. A konferencián, amely a Preserving the Past, Finding the Future (Őrizzük a múltat – keressük a jövőt) címet kapta, amerikai magyar, amerikai, magyar és határon túli magyar résztvevők tartottak előadást (a program itt olvasható). Deák István, a Columbia University (New York) emeritus professzora National Socialist Germany’s East European Allies and Ethnic Cleansing címmel tartotta meg a nyitó előadást, ezt követően több szekcióban került sor a további prezentációkra. A Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetét ketten képviselték: Pók Attila tudományos tanácsadó, igazgatói megbízott és Katona Csaba tudományos munkatárs, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont kommunikációs referense.

Katona5Pók Attila a konferencia első napjának zárásaként Planning for the Future: the István Deák Visiting Professorship at Columbia University című előadásában a Deák István tiszteletére a Columbia Egyetemen létesített vendégprofesszorok meghívását és más magyar vonatkozású programokat támogató alapítvány eddigi, több mint egy évtizedes tevékenységét és terveit ismertette. Magyar támogatóknak köszönhetően bővülhetett a Columbia Egyetemen a magyar és közép-európai tematikájú bölcsészet- és társadalomtudományi vonatkozású kurzusok száma, jó néhány ezeken tanult diák írt a magyar múlt és jelen problémáit elemző dolgozatokat. Igen sikeres e Columbia-program együttműködése a New York-i magyar főkonzulátussal és a Balassi Intézettel, így például két éve Liszt Ferencről, idén pedig a magyarországi rendszerváltás történelmi helyéről, a modern kori közép-kelet-európai modernizációs kísérletekről rendeztek közösen nemzetközi konferenciát.

Katona4Katona Csaba a konferencia második napján tartotta meg előadását From Detroit to Padova. The Romance of a Gypsy Violinist and the Daughter of a Millionaire címmel. Rigó Jancsi, a nemzetközi hírű magyar cigányprímás a 19. század végén ismerkedett meg Marie Joseph Anatole Erie de Chimay-Caraman herceg feleségével, leánykori nevén Clara Ward-dal, aki egy detroiti milliomos acélgyáros leánya volt. A nő elhagyta férjét, majd kontinenseken átívelő botrányt keltve az adott korszak konzervatív társadalmában, feleségül ment Rigóhoz. A házasság nem tartott sokáig, Rigó Amerikába emigrált. Manhattanben magyar éttermet vezetett, valószínűleg New Yorkban  halt meg.  Volt felesége Párizsban lépett fel a Moulin Katona3Rouge-ban, félakt fotókat készíttetett magáról, majd előbb egy olasz pincérhez, végül egy szintén olasz vasutashoz ment feleségül. Fiatalon halt meg Padovában, 1916-ban. A botrányos házasság története, annak visszhangja tükrözi az adott időszak művelődés- és társadalomtörténetét, különösen a nők és a kisebbségek helyzetét az átalakuló, a rendi társadalom maradványait hordozó polgári világban. A minden társadalmi konvenciót felülíró házasság, Rigó kudarcba fulladó amerikai és Ward sajátos színezetű európai útkeresése korjelző, ám mégis egyedi történet, amely komoly érdeklődést keltett a hallgatóság soraiban.