Intézetünk tudományos főmunkatársa, Nagy Kornél számos folyóiratban megjelent cikke felkerült a Magyarörmény Tudástárra. A cikkek a 17–18. századi erdélyi örmények egyházi uniójának rögös útjáról, valamint azokról a személyekről szólnak, akik ezt lehetővé tették és segítették. 

magyarormenytudastar

Nagy Kornél alapos kutatómunkájával számos olyan tényre fényt derített, amely által megkérdőjelezi a korábban fennálló egyháztörténelmi álláspontokat.

A tanulmányokat itt lehet elolvasni:

nagykornelNagy Kornél Az Ararát hegyéről a Hargitára – Örmények Erdélyben a 17–18. században című
Kaleidoszkóp Könyvek tudományos ismeretterjesztő zsebkönyvsorozat-beli kötetétének bemutatóján
a budapesti Örménykatolikus Plébánia rendezvénytermében.
Fotó: ELKH Facebook

Nagy Kornél a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karának történelem szakán diplomázott. Majd a budapesti Közép-Európa Egyetem középkortudományok szakán szerzett angol nyelvű diplomát. Mindeközben vendéghallgatóként a nemzetközi hírű armenista, Schütz Ödön (1916−1999) professzor armenisztikai kurzusait hallgatta az ELTE Bölcsészettudományi Karán. Még egyetemi tanulmányai során, 1995−1999 között a Calouste Gulbenkian Alapítvány jóvoltából örmény nyelvi stúdiumokat hallgatott a velencei Ca’ Foscari Egyetemen Levon Boghos Zekiyan mechitarista szerzetes-professzor (most Isztambul örménykatolikus érseke) vezetése alatt. Egyetemi diplomáinak a megszerzését követően az ELTE BTK Történettudományi Doktori Iskoláján szerzett doktori (PhD-) fokozatot. Értekezését Az erdélyi örmények katolizációja (1685−1715) címmel írta. A disszertáció kibővített és átdolgozott változata 2012-ben jelent meg hasonló címmel könyv formájában, az MTA Bölcsészettudományi Központ gondozásának köszönhetően. Ennek a monográfiának a jelentősen kibővített angol nyelvű változata pedig 2021-ben látott napvilágot The Church-Union of the Armenians in Transylvania címmel Göttingenben, a Brill kiadó gondozásában.

2018-ban Monok István professzorral együtt angol nyelven kiadta a csíkszépvízi örménykatolikus plébánia könyvárának a katalógusát. 2019-ben ugyancsak könyv formájában kiadta a magyar őstörténet legfontosabb óörmény nyelvű forrásának, a Movsēs Dasxuranc’inak tulajdonított kaukázusi Albánia történetének a magyar nyelvű fordítását. 2020-ban a nyíregyházi Szent Atanáz Hittudományi Főiskola gondozásában monográfiát jelentetett meg a lengyelországi örmény egyházi unióról Lembergben kezdődött… Az örménykatolikus egyház születése címmel. 2022-ben az ELKH és a Libri Könyvkiadó együttes gondozásában jelent meg ismeretterjesztő kismonográfiája az erdélyi örmény közösség történetéről Az Ararát hegyéről a Hargitára. Örmények Erdélyben a 17−18. században címmel. Jelenleg akadémiai (nagy) doktori disszertációját írja Az erdélyi örménykatolikus egyház és az Apostoli Szentszék a 18. században munkacímmel.